A Kézi targoncán utazni tilos! Tiltó jelzés
A biztonsági és egészségvédelmi jelzés lehetővé teszi, hogy a munkát végzők és a munkavégzés hatókörében tartózkodók időben felismerhessék a veszélyforrásokat (kockázatokat);
Biztonsági jel: meghatározott mértani forma, szín és képjel (piktogram) kombinációjával létrehozott, rögzített elhelyezésű jel.
A Kézi targoncán utazni tilos! olyan biztonsági jel, amely veszélyes magatartást tilt.
Tiltó jelek paraméterei
Alak: kör
A Kézi targoncán utazni tilos! tiltó tábla a 2/1998. (I. 16.) MüM rendelet a munkahelyen alkalmazandó biztonsági és egészségvédelmi jelzésekről előírásainak megfelel. Többféle méretben és többféle alapanyagból kapható.
Fekete piktogram fehér alapon, szélén és a harántsávban (balról jobbra 45°-os szögben a vízszinteshez) vörös. A jel felületének legalább 35%-át teszi ki a vörös szín.
A munkáltató a munkavédelmi szakember bevonásával állapítja meg a veszélyforrást és az ott tartózkodó személyekre ezek milyen hatással lehetnek. A jelzések elhelyezésénél minden esetben figyelembe kell venni a kockázatértékelés eredményét.A jelzések elhelyezése minden esetben a munkáltató feladata.
A biztonsági jelzéseket minden esetben úgy kell elhelyezni, hogy azokat megfelelő távolságról fel lehessen ismerni. Ezt a felismerési távolságot jogszabály írja elő. Így például a tiltó, rendelkező jelet 5 méterről észre kell venni.
A biztonsági jelek rendszeres karbantartásáról, szükség szerinti cseréjükről, működésképességük megőrzéséről a munkáltatónak gondoskodni kell.
A munkáltató feladata, hogy a munkavállalók ezeket a biztonsági jelzések jelentését és a hozzájuk tartozó munkavállaló kötelezettségeket elsajátítsák, és azt a foglalkoztatás teljes időtartama alatt betartsák.
A tiltó jelnél a tábla közepén elhelyezkedő képjel határozza meg azt, hogy mire vonatkozik a tiltás.
A munkavállalók amennyiben azt tapasztalják, hogy nem megfelelően látható, elpiszkolódott, esetleg tartalma zavaró, erről minden esetben tájékoztassa a közvetlen munkairányítóját vagy a munkáltatóját.